O oponach

Co to jest DOT opony?

Oznaczenie DOT (Department of Transportation) na oponie, mimo że pochodzi z Stanów Zjednoczonych, jest rozpoznawalne także w Europie. DOT identyfikuje standardy regulacyjne określone przez amerykański Departament Transportu, które określają wymagania dotyczące produkcji opon. W Europie, choć nie są to normy obowiązkowe, producenci często dobrowolnie oznaczają swoje opony według tych standardów, co ułatwia identyfikację daty produkcji.

Opona jest uznawana za nową w Europie, gdy nie była używana, nie była montowana na felgę i nie była wystawiana na działanie warunków atmosferycznych ani na wpływ światła UV. To zwykle dotyczy opon, które wciąż znajdują się w fabrycznym opakowaniu.

Natomiast opona jest uznawana za starą, gdy spełnione są pewne kryteria:

  1. Data produkcji: Jednym z kluczowych czynników określających, czy opona jest uznawana za starą, jest jej data produkcji. Zaleca się, aby opony były wymieniane po około 6-10 latach od daty produkcji, nawet jeśli nie były używane. Data produkcji odczytywana jest z numeru DOT na oponie, który zawiera informacje o tygodniu i roku produkcji.

  2. Stan bieżnika: Opona uznawana jest za starą, gdy jej bieżnik jest znacznie zużyty i osiąga minimalną głębokość określoną przez przepisy. Minimalna głębokość bieżnika dla opon letnich i całorocznych w Polsce i Niemczech wynosi 1,6 mm, jednak zaleca się utrzymanie głębokości bieżnika na poziomie co najmniej 3-4 mm dla większego bezpieczeństwa.

W Niemczech i Polsce, jak również w innych krajach europejskich, zaleca się regularne sprawdzanie stanu opon i ich wymianę w odpowiednich przypadkach, aby zapewnić bezpieczeństwo, wydajność pojazdu oraz przestrzeganie obowiązujących przepisów. Opony odgrywają kluczową rolę w bezpieczeństwie na drogach, dlatego ważne jest, aby monitorować ich stan i zgodnie z zaleceniami wymieniać je na nowe, gdy stają się przestarzałe lub niebezpieczne do użytku. To istotny element dbałości o pojazd i bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg.

zobacz pozostałe wpisy

Najlepsze i najczęściej wybierane oprogramowanie dla branży oponiarskiej na rynku

Dlaczego TyreSoft to najlepszy wybór?

1
Zielona żarówka otoczona kołami zębatymi i oponami samochodowymi.

12 lat doświadczenia

Usprawnianiem pracy sklepów z branży opon i felg zajmujemy się od 12 lat. Doradzamy i wspieramy swoją wiedzą Twój biznes.

2
Mężczyzna trzymający w rękach oponę samochodową.

100 firm z branży

Współpracujemy już z ponad 100 firmami z branży. Doświadczenie naszych specjalistów jest nieocenione.

3
Koła zębate o różnych wielkościach i pasek postępu.

Najlepsza funkcjonalność

Dajemy możliwość dowolnej rozbudowy Twojego sklepu, integracji z najpopularniejszymi programami sprzedażowymi.